Події останніх кількох років показали, що Україна має досить велику підтримку серед європейських держав в її намаганнях побудувати справжнє демократичне суспільство. Ці прагнення особливо стали помітними після трагічних подій 2014 року, коли прості жителі з різних регіонів України та національностей ціною власного життя продемонстрували, наскільки українці є сильним і відважним народом.
Однією з держав, що виявляє значну підтримку українському народові є сусідня Польща – країна, яка на початку 90-х років минулого століття знаходилася на одному рівні з Україною в плані як фінансового, так і політичного розвитку. Але ті зміни, які були проведені польською владою за останні 25 років призвели до хороших результатів і змін, тому нині важко порівняти рівень економічного розвитку і життя населення наших держав.
Польща, в свій час одразу пішла шляхом реформ і децентралізації, що дало змогу їй увійти до списку найбільш розвинених європейських країн.
Нині ж Україна, перебуваючи на шляху реформ, має унікальну можливість, перейняти польський досвід та покращити життя своїх жителів.
В цьому плані проводиться багато спільних українсько-польських проектів, один з яких стартував у 2016 році на території нашого району.
Саме Миляцька об'єднана територіальна громада була обрана для проведення проекту «Академія лідерів партиципації», який фінансується Міністерством Закордонних Справ Польщі та Міністерством Закордонних Справ Канади.
Сам проект передбачає проведення майстер-класів і досліджень, які дадуть змогу визначити проблеми і перспективні шляхи розвитку громади.
Один з перших таких запланованих заходів проекту відбувся 18-19 лютого в селі Миляч на базі Миляцького навчально-виховного комплексу – «3-х денна школа лідерів партиципації».
Для проведення проекту до Миляч завітала делегація з Польщі, очолив яку керівник відділу неінвестиційних проектів мерії міста Люблін – Кшиштоф Лонтка.
До проведення проекту було залучено більше 35 осіб керівних кадрів – директори навчально-виховних комплексів і їх заступники, завідуючі дитячими садочками, старости сіл, сільські депутати, представники комунального підприємства, закладів культури і медичних установ Миляцької громади. Долучилися до майстер-класу також представники громадських організацій та активісти громадського життя з усіх населених пунктів.
Головний меседж, який пан Кшиштоф доносив до слухачів майстер-класу протягом двох днів можна сформулювати так: «…громада – це не просто територія, адміністративні органи чи населення – це перш за все співпраця, участь всіх жителів сіл в її управлінні..». Саме таку співпрацю і передбачає партиципації, що в перекладі означає «участь, залучення до чогось».
Багато прикладів пан Кшиштоф Лонтка наводив з системи управління в Польщі, де місцеве самоврядування стає все більше незалежним від центральної влади. За його словами, у Конституції Польщі є пункт про децентралізацію влади, тож державна влада і місцеве самоврядування є партнерами. Таке партнерство у Польщі передусім проявляється у фінансовому плані: органи місцевого самоврядування мають можливість швидко витрачати кошти в разі потреби.
— В Польщі немає казначейства, а гроші громад розміщуються у комерційних банках. Завдяки цьому самоврядування ефективно розвивається. Проте це не означає, що відсутній державний контроль. Він є, та не у вигляді заборони чи дозволу держави на якісь фінансові дії. Органи державного контролю просто можуть провести перевірку витрат, що вже здійснені представниками місцевого самоврядування, — зазначив пан Лонтка.
Учасники майстер-класу мали змогу у вільній атмосфері – за чашечкою чаю чи кави поспілкуватися як між собою, так і з паном Лонткою, не тільки розпитати про особливості життя громад у Польщі, а й поділитися своїми проблемами та отримати настанови чи поради стосовно їх вирішення.
Велику увагу було також приділено питанню залучення інвестицій Європейського союзу і європейських держав для розбудови громади.
Даний майстер-клас став першим серед інших, ціллю яких буде ознайомлення його учасників з механізмами та техніками громадських консультацій, а також соціологічними інструментами у цій сфері. Додатковою складовою зустрічей, в майбутньому, заплановано проведення досліджень якості життя мешканців Миляцької громади, що дасть змогу визначити пріоритетні напрямки в процесі розбудови громади.
|